Aby zobaczyć stronę obróć urządzenie

Muzeum Palace – filia Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego

Zakopane

Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

Projekt wykonawczy oraz nadzór autorski

Adaptacja budynku Palace w Zakopanem na funkcję muzealną- filię Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego- Muzeum Palace. Historia budynku sięga lat 30-tych XX wieku. Jest on powszechnie znany w krajobrazie historycznym Zakopanego, przede wszystkim ze względu na ponurą przeszłość z okresu II wojny światowej. Mieściła się tu wówczas placówka Gestapo. Historię budynku opisują liczne publikacje, takie jak np.: „Palace” katownia Podhala Alfonsa Filara i Michała Leyko, „Przewodnik historyczny po Zakopanem” Lidii Długołęckiej i Macieja Pinkwarta czy też „Zakopane od A do Z” tych samych autorów. 

Projekt budynku został wykonany w 1929 roku przez Biuro Architektoniczno-Budowlane inż. Franciszka Kopkowicza, prawdopodobnie przez jego brata Leona, który w Zakopanem zaprojektował kilka budynków reprezentujących funkcjonalizm. 

Budynek wzniesiono powyżej Domu Zdrowia dra Hawranka (obecnie „Rialto”), na miejscu dawnej willi „Łada”, która spłonęła 5 stycznia 1928 r. Jest to budynek wolnostojący, trzypiętrowy, podpiwniczony, murowany, z płaskim dachem. W wystroju wnętrza zachowały się np. drewniane zabiegowe schody z ozdobnymi balustradami o motywie charakterystycznym dla art déco. 

Niestety po roku 2000 przeprowadzono gruntowne prace remontowo budowlane, obejmujące dobudowę nowej części budynku od strony potoku Bystra. Wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, zlikwidowano przeszklenia ostatniej kondygnacji, wymieniono balustrady balkonów, wprowadzono balkon na III piętrze. Działania te w znacznym stopniu wpłynęły na pierwotną formę budynku. 

Budynek od roku 2000 jest objęty ochroną konserwatorską. 

Nasze działania miały na celu przywrócenie w możliwie jak największym stopniu pierwotnego wyglądu zewnętrznego budynku, usunięcie części nawarstwień, oraz dostosowanie budynku do nowej funkcji muzealnej. W budynku przeważa przestrzeń ekspozycyjna, zlokalizowana na wszystkich kondygnacjach- od piwnicy po ostatnie piętro. Strefa wejściowa zlokalizowana jest na parterze budynku. Dodatkowe funkcje to sala audytoryjna, przestrzeń techniczna, magazynowa oraz strefa kontemplacji. Opracowaliśmy również projekt zagospodarowania terenu wraz z projektem zieleni. Całość inwestycji obejmuje ponad 2 300 m2 powierzchni użytkowej. 

Proces projektowy był bardzo ciekawy. Współpracowaliśmy z różnymi specjalistami odpowiedzialnymi za pracę przy zabytkach. Trwa budowa, która ma się zakończyć do końca 2023 roku. Z radością uczestniczymy w nadzorach autorskich i z niecierpliwością czekamy na efekty.