Aby zobaczyć stronę obróć urządzenie

Prostota i oszczędność – Przedszkole Samorządowe w Białej Podlaskiej

Biała Podlaska

Publiczny

Projekt budowlano-wykonawczy, modelowanie BIM

Prosty i oszczędny projekt Przedszkola Samorządowego nr 6 w Białej Podlaskiej.

Do zaadaptowania był parterowy, istniejący budynek o obecnej funkcji handlowo- usługowej w dość komercyjnej części miasta. Celem było głównie poprawienie jego walorów estetycznych i funkcjonalnych. Zadanie było trudne, ponieważ projektowaliśmy przedszkole w zastanym budynku i jego otoczeniu. Postawiliśmy jak zwykle na minimalizm, prostotę, oszczędność. Budynek częściowo zmienił formę. Przez rozbiórkę jego tylnej części zyskaliśmy miejsce na plac zabaw. Duże przeszklenia wpuszczają odpowiednią ilość światła do wnętrza. Drewniane elementy wykończenia elewacji oraz stolarka okienna ocieplają budynek.

Opracowaliśmy również koncepcję zagospodarowania terenu sąsiadującego z rzeką Krzną w Białej Podlaskiej. Nasza praca polegała na opracowaniu masterplanu dla zabudowanego już obszaru miasta. Chodziło o poprawę walorów estetycznych zastanego terenu, a także o wprowadzenie w jego obrębie funkcji rekreacyjno- wypoczynkowych. Poprawa funkcjonowania i wyglądu tej lokalizacji była niezwykle ważna m.in. przez powstające w tej części miasta przedszkole.

Zastany przez nas krajobraz to liczne budynki usługowo- handlowe z nieuporządkowanymi parkingami, brak zieleni oraz miejsc rekreacyjno- wypoczynkowych. Jedyne co skupia ludzi w tej okolicy, to obiekty komercyjne, a szkoda, bo teren między ul. Łomaską i Sidorską leży bezpośrednio przy rzece, stawie i terenach sportowych. Rozwiązanie, które zaproponowaliśmy opiera się na wyznaczeniu i organizacji niewielkich skwerów/ parków, które będą stanowić punkty rekreacyjno- wypoczynkowe, wzbogacając otoczenie o zieleń urządzoną i ciekawe elementy małej architektury. Punkty te będą tworzyły sieć spacerową po całym terenie, a uporządkowany ruch kołowy i pieszy umożliwi swobodne poruszanie się między nimi. Całość zdecydowaliśmy się otworzyć w kierunku wody i terenów sportowych, tworząc zielone przebicia między istniejącą zabudową i tarasowe zejścia w kierunku rzeki.

Stan obecny przedstawia zdjęcie z wizji lokalnej.